خبرنامه علمی

دلایل وقوع طوفان گرد و خاک Haboob در تهران

 دلایل وقوع طوفان گرد و خاک Haboob در تهراندر روز 12 خرداد 1393 خورشیدی به دلیل گرم شدن هوا در سطح زمین و همراهی جریانات اتمسفری ( ریزش ناگهانی هوای سرد از سمت شمال غرب و افزایش ناگهانی فشار سطح دریا در حدود 5 تا 6 میلی بار) و بصورت همزمان شکل گیری یک سلول تندری در نواحی غربی البرز ،وضعیت جوی در استانهای واقع در البرز مرکزی و غربی و همچنین استان قم  با شرایط  شدیدا نا پایدارناگهانی مواجه گردید ، شرایط به گونه ای بود که سرعت وزش باد در استان تهران در بعضی لحظات تا 118 کیلومتر در ساعت هم رسید که وقوع این طوفان شدید منجر به شکل گیری  ستون عظیمی از گرد و خاک  گردید که شهر تهران را در تاریکی مطلق فرود برد و متاسفانه منجر به وارد آمدن خسارات جانی و مالی گردید.

دلایل وقوع این طوفان بیسابقه در تهران به راستی چه بود و آیا رخ داد این وضعیت نامساعد جوی جزیی از اقلیم تهران یا ایران محسوب میشود ؟

 


انجمن علمی هواشناسی در مقاله ای سعی بر توضیح مسایل زیر دارد:

آیا این طوفان قابل پیش بینی بود؟

راهکارهای پیش بینی این پدیده چیست؟ و بضاعت سازمان هواشناسی از لحاظ تجهیزات مورد نیاز پیش بینی این نوع از طوفان در چه حد و اندازه ای میباشد؟

گزارش هایی از وقوع طوفانهای مخرب منجر به خسارات مالی و جانی در دنیا.

این مقاله توسط آقایان دکتر بهروز رحیمی و امیرمحسن ظهوریان تهیه و گردآوری شده است و انجمن علمی هواشناسی ایران تنها به انتشار این مقاله پرداخته است.

 

دانلود مقاله دلایل وقوع طوفان گرد و خاک Haboob در تهران

 

منبع: http://iranclimateservice.ir

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید